اخبار

نشست کارگروه تخصصی شبکه های عمومی کتابخانه ای

رفتار و فضای مناسب از عوامل اصلی در کتابخانه هاست

رفتار و فضای مناسب از عوامل اصلی در کتابخانه هاست

کارگروه تخصصی شبکه های عمومی کتابخانه ای دبیرخانه دائمی ارتقای کیفیت محصولات وفعالیت های فرهنگی با حضور صاحبنظران این عرصه و تعدادی از اعضای فعال کتابخانه ها ی شهر تهران در محل مرکز مطالعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه دائمی ارتقاء‎ کیفیت محصولات و فعالیت‎های فرهنگی، حامد طراحی مدیر امور کتابخانه‌های سازمان به همراه چند تن از کتابداران کتابخانه های سازمان و دیگر فعالان حوزه کتابداری به طرح مسائلی برای کیفی سازی وضعیت کتابخانه ها پرداختند.

در ابتدا مریم بیرامی در اشاره به برگزاری این نشست بیان کرد: فعالیت دبیرخانه دائمی ارتقای کیفییت درمرکز مطالعات فرهنگی شهر تهران پیش بینی شده است و سازمان فرهنگی هنری با مشارکت جدی دستگاه های فرهنگی قصد دارد با بهره گیری از تجارب صاحبان فن گامی موثر در استمرار عرصه مطالعات کیفیت فرهنگی بردارد.

وی درباره لزوم اهمیت پرداختن به موضوع ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت های فرهنگی گفت: ما در ابتدا به دنبال چیستی ارتقای کیفیت محصولات وفعالیت های فرهنگی هستیم واینکه با توجه به پویایی ومتغییر بودن محیط، شناخت ذائقه وخواسته طیف وسیعی از افراد جامعه چه نقشی در این روند دارد.چون بسیاری از تولیدات فرهنگی اعم از محصول ویا ارائه خدمات فرهنگی مانند کتابخانه های عمومی در خواستگاه فرهنگی جامعه شکل می گیرد.

حامد طراحی درباره معرفی کتابخانه های سازمان و تعداد نیروی انسانی فعال در آن مطرح کرد: : در سازمان تا تیرماه 82 باب کتابخانه داشتیم که 24 باب کتابخانه مستقل بودند. از ابتدای تابستان امسال قرار شد که 300 مجموعه که زیر مجموعه معاونت اجتماعی شهرداری تهران فعالیت می کردند، به سیستم کتابخانه های سازمان فرهنگی هنری اضافه شود تا فضای شبکه شده یک پارچه با مدیریت یکسال برای مدیریت کتابخانه های شهرداری تهران داشته باشیم.

وی پس از اشاره به وضعیت نیروی انسانی فعال در کتابخانه و سطح دانش کتابداران گفت: قرار است درباره وضع مطلوب و آنچه شبکه عمومی کتابخانه های شهری باید داشته باشند صحبت کنیم. اینکه برای استاندار شدن کتابخانه ها چه اقداماتی باید کرد؟ فضای فیزیکی، اقامت و تجهیز مد نظر نیست. اولویت با برنامه های کتابخانه ای که مخاطب پیدا کنند در چه قالب و استانداردهایی داشته باشیم؟چه چیزی باعث می شود که مخاطب به مکرر مراجعه کند و نیازمند به حوزه کتابخانه شود؟

دکتر انصاری با ابراز خرسندی نسبت به حضور در این کارگروه سوالاتی را درباره نحوه پذیرش و عضویت افراد، چگونگی ارائه خدمات مطرح کرد و گفت: در بدنه شهرداری بخش کتابدارها را تاسیس کنید و با آنها صحبت کنید. من دوست دارم با کتابداری مجموعه ها آشنا شوم. استاندارد مهم است. در طول سال ها کتابخانه ملی استاندارد کار کرده است. شما احتیاج دارید که یک بانک اطلاعاتی تدارک ببینید و برای دست یابی به راهکار تلاش کنید.

طراحی در پاسخ به سوالات دکتر انصاری از حق عضویت هشت هزار تومانی برای عضویت در کتابخانه ها خبر داد و افزود: متاسفانه در کتابخانه های ما امکانات محدودی برای کودکان یک تا دوساله وجود دارد و یا برای مسن ترها که خواندن کتاب هم چندان برایشان ساده نیست، نیازمند تجهیزات بهتری هستیم. اگرچه ما در حال رفتن به سمت کتابخانه دیجیتال و صوتی هستیم اما نهایی شدن این تصمیم زمان بر است.

استاد کاظم حافظیان رضوی با تاکید بر ایجاد فضایی برای مادران به همراه فرزندان کوچکشان گفت: باید مکان کتابخانه به نحوی باشد که کودک از ماندن در آنجا نهایت لذت را ببرد، همچنین می توان کارهای آزمایشی را در فضاهایی به صورت نیمه کتابخانه ای ایجاد کرد.

استادابراهیم عمرانی در تاکید بر اهمیت مراجعه کننده و همچنین کتابدار بیان کرد: هم مراجعه کننده و هم کتابدار مانند گیاه هستند. یکی از خصوصیات گیاه رشد است. اگر یک گیاه در فضای بسیار زیبا و شیشه ای محصور شود، تنها می توان گفت که جلوی رشد آن با یک چیز زیبا گرفته شده است. هرچقدر هم برای مراجعه کننده فضایی زیبا درست کنیم اگر محدود شود، از رشد او جلوگیری کرده ایم. از طرف دیگر وضعیت کتابدار هم چنین است.

وی ادامه داد: من وقتی به کتابخانه ها مراجعه می کنم متوجه می شوم که چه کتابدارهای خوب و عاشقی هستند. برخوردشان واقعا خوب است. اگر کارگاهی آموزشی بگذارید باز هم این نکات مثبت و جزئیات برای کتابدارها و مراجعه کننده ها بازتر و بهتر فراهم می شود.

استادابراهیم افشار که بیش از چهل سال تجربه کتابداری دارد، درباره عوامل ایجاد یک کتابخانه خوب گفت: باید فضا و رفتار طوری باشد که وقتی کسی به کتابخانه می آید، احساس کند این محل ادامه خانه اش است. آن وقت است که شما به منظورتان رسیده اید.

وی افزود: رفتار مناسب و حرفه ای کتابدار بسیار تاثیر گذار است. او باید بداند که وظیفه و حرفه اش چیست؟ اگر این دو تامین شود مردم خیلی بیش از این استقبال خواهند کرد. همچنین باید این نکته را دانست که استفاده از کتابخانه عمومی نه هزینه عادی داشته باشد و نه هزینه معنوی. در واقع باید در نظر داشت که کتابخانه برای همه افراد سهل الوصول بوده و برای تمامی افراد با توانمندی های مختلف قابل ورود باشد.

استاد زهره میرحسینی با اشاره به اینکه یکی از اشکالات بزرگ مسئولان در ایران جدی نگرفتن علم است، گفت:. شما اگر می خواهید مردم به کتابخانه ها بیابند باید به توسعه فرهنگی و کار علمی بیاندیشید. در کنار آن باید در نظر داشت که نیازسنجی در هر دوره مثلا هر پنج سال یکبار صورت بگیرد.

وی درباره این نیاز سنجی ادامه داد: با نیاز سنجی مشخص می شود که مردم چه می خواهند و همچنین وضعیت مجموعه در چه حدی است. مثلا مشخص می شود که چه کتاب هایی بهتر است دور ریخته شود و چه کتاب هایی استفاده نشده و مسائلی از این قبیل روشن می شود.

وی با تاکید بر برگزاری کارگاه های آموزشی گفت: کارگاه ها هم باید برای کتابدارها برگزار شود و هم برای استفاده کنندگان تا سواد اطلاعاتی ایشان، کار با کامپیوتر و جستجو در پایگاه ها را آموزش ببینند.

تعداد امتیازات: (9) Article Rating
14 آبان 1394 02:32

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: